MyToba.ca-banner
Manitoba’s Credit Union Provincial Championships Results

Manitoba’s Credit Union Provincial Championships Results

CurlManitoba is hosting the Manitoba’s Credit Unions Master Men’s and Women’s Provincial Championships at the Thistle Curling Club March 10-14, 2016.

The winner of Manitoba’s Credit Unions Master Men’s and Women’s Provincial Championships will have the opportunity to represent Manitoba at the 2016 Canadian Master Championships in Kentville & Wolfville, Nova Scotia April 2-10, 2016.

Day 3 Results

Master Men

March 12 2016, 7:30 PM
John Usackis – Lac Du Bonnet(10) vs Don Holmes – Flin Flon(2)
Doug Harrison – Heather(4) vs Lawrie Hogg – Stonewall(11)
Ron Westcott – Fort Rouge(2) vs Mark Franklin – Granite(8)
Dave Johannson – Thistle(6) vs Sam Antila – Burntwood(4)

March 12 2016, 4:00 PM
Wayne Johnson – Assiniboine Memorial(6) vs Dave Suchy – Gimli(7)
Jim Renwick – Brandon(7) vs Murray Duncan – Virden(10)
Doug Armour – Souris(3) vs Carl German – East St Paul(9)
Jim Todoruk – Dauphin(7) vs Abe Friesen – Steinbach(4)

March 12 2016, 12:30 PM
Mark Franklin – Granite(6) vs Doug Harrison – Heather(4)
John Usackis – Lac Du Bonnet(6) vs Sam Antila – Burntwood(5)
Dave Johannson – Thistle(3) vs Don Holmes – Flin Flon(7)
Lawrie Hogg – Stonewall(7) vs Ron Westcott – Fort Rouge(4)

March 12 2016, 9:00 AM
Carl German – East St Paul(7) vs Jim Renwick – Brandon(2)
Wayne Johnson – Assiniboine Memorial(5) vs Abe Friesen – Steinbach(6)
Jim Todoruk – Dauphin(7) vs Dave Suchy – Gimli(5)
Murray Duncan – Virden(2) vs Doug Armour – Souris(8)

Master Women

March 12 2016, 7:30 PM
TREVELLYAN, JOYCE – Swan River,(0) vs MCDOUGALL, M. JOYCE – Brandon C.C.,(8)

March 12 2016, 4:00 PM
SYS, HELEN – St. Vital,(5) vs DRAPER, LYNDA – Virden,(6)

March 12 2016, 12:30 PM
ISAAC, KATHY – Morden,(6) vs MCDOUGALL, M. JOYCE – Brandon C.C.,(4)

Day 4 Results

Master Men

March 13 2016, 12:30 PM
Ron Westcott – Fort Rouge(5) vs Doug Harrison – Heather(2)
Don Holmes – Flin Flon(4) vs Sam Antila – Burntwood(5)
Dave Johannson – Thistle(7) vs John Usackis – Lac Du Bonnet(5)
Mark Franklin – Granite(5) vs Lawrie Hogg – Stonewall(3)

March 13 2016, 9:00 AM
Doug Armour – Souris(6) vs Jim Renwick – Brandon(5)
Dave Suchy – Gimli(4) vs Abe Friesen – Steinbach(11)
Jim Todoruk – Dauphin(2) vs Wayne Johnson – Assiniboine Memorial(8)
Carl German – East St Paul(3) vs Murray Duncan – Virden(8)

Final Event Standings

“Asham” Black Group W L
MARK FRANKLIN -GRANITE, 7 0
LAWRIE HOGG -STONEWALL, 6 1
JOHN USACKIS -LAC DU BONNET, 4 3
RON WESCOTT -FORT ROUGE, 3 4
SAM ANTILA -BURNTWOOD, 3 4
DAVE JOHANNSON -THISTLE, 2 5
DOUG HARRISSON -HEATHER, 2 5
DOUG HOLMES -FLIN FLON, 1 6

“Extreme Force” Red Group W L
DOUG ARMOUR -SOURIS, 6 1
MURRAY DUNCAN -VIRDEN, 6 1
CARL GERMAN -EAST ST PAUL, 5 2
JIM RENWICK -BRANDON, 3 4
JIM TODORUK -DAUPHIN, 3 4
ABE FRIESEN -STEINBACH, 2 5
WAYNE JOHNSON -ASSINIBOINE MEMORIAL, 2 5
DAVE SUCHY -GIMLI, 1 6

Mark Franklin will play Doug Armour in the 1 vs 1 game at 7:30 PM for the opportunity to win a bye to the final at 1:00 PM tomorrow. The loser will play in the semifinal tomorrow at 9:00 AM tomorrow.
Lawrie Hogg will play Murray Duncan in the 2 vs 2 game at 7:30 PM for the opportunity to play in the semifinal tomorrow at 9:00 AM.

Master Women

March 13 2016, 12:30 PM
DRAPER, LYNDA – Virden,(5) vs MCDOUGALL, M. JOYCE – Brandon C.C.,(6)

March 12 2016, 7:30 PM
TREVELLYAN, JOYCE – Swan River,(0) vs MCDOUGALL, M. JOYCE – Brandon C.C.,(8)

Rita VandeVyvere will play Pat Malanchuk at 7:30 PM for the opportunity to win a bye to the final at 1:00 PM tomorrow. The loser will play in the semifinal tomorrow at 9:00 AM tomorrow.
Kathy Isaac will play Joyce McDougall at 7:30 PM for the opportunity to play in the semifinal tomorrow at 9:00 AM.

For live results, visit www.curlmanitoba.org and click on Bonspiels & Live Results.

-CURLMANITOBA